Hörcsög Mindenütt

Itt mindent megtalálsz a hörcsögökkel kapcsolatban...

 

.

A hörcsög 10 parancsolata

 


1. A terráriumban tartás előnye, hogy a ketrec rácsaiba beakadhat, és eltörhet a hörike lába, ráadásul a forgácsot sem tudja kiszórni. Nagy hátránya viszont, hogy a terrárium sokkal kevésbé szellőzik, így a höri nem érzi a környezete illatait.
 
2. Nappal hagyd aludni! Ha felébreszted morcos lesz, és olyankor haraphat.
 
3. Hetente kétszer adj állati eredetű fehérjét! A legjobb a változatos élő eleség, mint például gyászbogárlárva, lisztkukac, tücsök, sáska, csótány.
 
4. Ne rácsos mókuskereket adj neki, mert beakadhat a lába, inkább teli műanyagot. Ha csak rácsosat kapsz, akkor azt vond be valamivel, például ronggyal.

5. Soha ne fürdesd meg! A hörcsögök bőre és szőre nagyon érzékeny!

6. Ne adj neki semmilyen pékárut vagy tésztafélét! Betömi a pofazacskójába, ott pedig elkezd bomlani. Ezzel komoly szájfertőzést, íny- és foggyulladást okozhatsz.

7. Egy héten legalább kétszer kínáld meg szénával és/vagy friss fűvel! Ha nincs kerted, akkor cserépben csíráztathatsz búzát vagy zabot.

8. Sose kapjon egyszerre sok zöldséget vagy gyümölcsöt, mert hasmenést kaphat. Egyszerre csak annyit adj, amennyit pár perc alatt elfogyaszt. A zöldség és a gyümölcs nem helyettesíti a vizet!

9. A hörcsög egyedül él a természetben is, így nem kell neki társ! A világon mindennél jobban örül, ha nyugodtan pihengethet. Kifejezetten agresszívan reagál fajtársai közeledésére.

10. Ha kiengeded a szobába futkosni, akkor tömj be minden lyukat, ahová kiszedhetetlenül bebújhat! Dugj el minden vezetéket, mérgező növényt, és a méregdrága szőnyegeket! Mindent megrág, ami az útjába kerül.
Milyen állat a hörcsög?
A velünk élő hörcsög durcás és harapós? Ha nem egy különlegesen harcias és agresszív hörcsögfaj kitenyésztése a célunk, akkor nem árt betartani pár szabályt.
 

Ha a hörcsög harap...

Fontos a higgadtság és az, hogy semmilyen körülmények között ne okozzunk fájdalmat hörcsögünknek. Persze nem könnyű nyugodtnak maradni, ha éles metszőfogak mélyednek ujjunkba, de kitartó kedveskedéssel könnyen megszelídíthetjük. Ám ha ezeket mégsem tartjuk be, könnyen lehet, hogy hörcsögünkből morgós, harapós, rosszkedvű állatka válik, és minden óvatlan mozdulatra tettlegességgel reagál majd.

 

hörcsög, alszik, odú
Ne ébreszd fel az alvó hörcsögöt!

A hörcsög éjszakai állat

A hörcsög életmódja pont olyan, mint egy bármixeré: éjszaka aktív, nappal pedig pihen. Ezért elég nehéz egyeztetni vele a játékkal töltött órák számát. Célszerű állandó délelőttös műszakban dolgozni, mert mire a hazaérünk a munkából, addigra talán hörcsögünk is hajlandónak mutatkozik a baráti viszony ápolására. A hörcsög - csakúgy, mint a macska - naponta legalább 14 órát tölt alvással, viszont a macskával ellentétben nagyon rosszul tűri, ha felébresztik édesded álmából. Feltehetően mi sem örülünk, ha édesanyánk egy átmulatott éjszaka után a helyi fúvószenekar bevonásával kelteget minket pusztán szeretetből. Ha valamely oknál fogva mégis a felébresztése mellett döntenénk, vegyük figyelembe, hogy ő ezt személyes sértésnek veszi, és harapással fogja megtorolni, úgyhogy adjunk neki időt az eszmélésre!

 

A hörcsög remete életmódot folytat

Természetes élőhelyén, a sivatagban a hörcsög egyedül él, nem tartja a kapcsolatot a rokonokkal és a szomszédsággal. Elhagyott rókalyukakban húzza meg magát, és nem tölti el határtalan lelkesedés és vendégszeretet, ha valaki hívatlanul rányit. A látogatóktól akár az élete árán is megvédi territóriumát, még a nőstényekkel is összeverekszik, ha azok a párzási időszakon kívül próbálnak behatolni a területére.

Tehát, ha merő jó szándékból szeretnénk hörcsögünk mellé egy társat beszerezni, hogy ne unatkozzon, amíg mi nem vagyunk vele, akkor inkább ne tegyük! Ha két hörcsög kölcsönhatásba lép, annak könnyen territoriális harc lehet a következménye, melyben mindkét állat komoly sérüléseket szerezhet!

 

hörcsög, törpehörcsög, alma
A hörcsög nem szereti a vendégeket

Ha harcra kerül a sor...

Ha már késő, és két hörcsög van a családban, akkor tartsuk őket szemmel. (Vagy megelőzésként külön terráriumban.) A harcokat gyakran sziszegő, morgó hangok előzik meg, ebben az esetben célszerű hamar elkülöníteni őket, mert két hörcsög élet-halál harca legfeljebb egy kutyaviadalokon szocializálódott, sorozatgyilkos hajlamokkal rendelkező személy számára nyújt szórakoztató élményt.

Unaloműzésként inkább játékokat szerezzünk be szőrpamacsunknak. A hörcsög kedveli a mókuskereket, labdát, házikót, bújócskázásra alkalmas alagútjáratot, illetve bármit, amiben el tud bújni. A játékok azonban legyenek hörcsögbiztosak, megrágásuk ne okozzon sérülést vagy mérgezést. Gondoljunk arra is, hogy a hörcsögök éjszakai állatok, így saját nyugalmunk érdekében ne olyat válasszunk, amivel esetleg zajongani tudnak.

 

hörcsög, etetés, szőlő
Bánj kesztyűs kézzel a hörcsöggel

A hörcsög szaglása kiváló

Szeme akár a sasé, szaglása pedig kenterbe veri a kutyáét. Gyakran kétlábra állva szimatol, és kiszagolja, hogy mi folyik körülötte. Mivel hörcsögünk minket is a szagunkról ismer fel, ezért fontos, hogy napi kapcsolatban legyünk vele. Kezdetnek megteszi, ha odatartjuk a kezünket, esetleg jutalomfalattal kedveskedünk neki. Ha körbeszaglássza és nem menekül hanyatt-homlok, akkor nyert ügyünk van!

Pár alkalom után megpróbálhatjuk óvatosan kézbe venni, bár először nem árt, ha vastag kesztyűben nyúlunk hozzá. (Ez persze nem jelenti azt, hogy nem fog megharapni, de talán biztonságérzetet ad.) Ha rendszeresen foglalkozunk vele, és mindig szelíden közelítünk, hamar meg fogja tanulni, hogy ki az, aki eteti, gondozza.

Beteg a hörcsögöm!

Beteg a hörcsögöm!
Attól függetlenül, hogy a lehető legjobb körülményeket biztosítod hörcsögöd számára, megbetegedhet kiskedvenced. Összegyűjtöttük a leggyakrabban előforduló betegségeket, hogy a tüneteket könnyebben észre vedd.
 

Húgyhólyagkő
A hörcsögök hajlamosak a húgyvezetéken belül kövek képződésére. A húgyhólyagkő mozgáskor jelentkező, kisugárzó alhasi fájdalmat okozhat, mely a vizeléskor üresedő hólyagnál fokozódik. A hólyagkövek jeleit általában nem azonosítják a hörcsögtulajdonosok. Jórészt fertőzésre gondolnak, amikor a hörcsög lehangolt és étvágytalan lesz, többet iszik, erőlködik ürítés közben, véres a vizelete.
Már ezért is fontos, hogy lássa a kis beteget állatorvos. Ugyanis egy tapasztalt doktor képes lehet eltávolítani a köveket, melyet antibiotikum kúra és – a kőképződés megismétlődését gátló – étrendváltás kísér.
 
Rák
A hörcsögöknél gyakori a daganatos megbetegedés. Előfordulása – a többi állathoz hasonlóan – növekszik a kor előre haladtával. A nőstények veszélyeztetettebbek, mint a hímek, mert a reproduktív szervek (méh, petefészek, emlő) megbetegedése gyakori. 
A hörcsögök daganatai lehetnek jóindulatúak vagy rosszindulatúak. A rosszindulatú, rákos daganatok gyorsan nőnek és elkerülhetetlenül, nagy gyorsasággal ölik meg a beteg állatot. A hörcsögök, úgy tűnik, eléggé hajlamosak a különböző daganatokra. A hörcsögöknél a leggyakoribbak a hormontermelő szervek daganatai (pajzsmirigy, mellékvese), melyek könnyen beazonosítgató tünetekkel járnak: a hormonegyensúly felborulása szőrhullást, viselkedésbeli változást okoznak.
Míg a külső daganatokat az állatorvosok általában el tudják távolítani, a belső daganatokat sokkal nehezebb diagnosztizálni, ráadásul a páciens kicsi mérete, és a szervek még kisebb mérete miatt a műtét olyan bonyolult és drága lehet, hogy a tulajdonos az eutanázia mellett dönt (amikor az orvos fájdalom nélkül örökre elaltatja a hörcsögöt). 

Éhezés, kiszáradás
A hörcsögök részleges vagy teljes elhanyagolása sajnos gyakori probléma. Ez az orvosi ellátáson kívül az étel és ital ellátásának, és a rendszeres alomcsere hiányát is jelenti. Az itatók csöve gyakran eltömődnek, és hiába van tele vízzel, az állat nem jut innivalóhoz. A hörcsög mérete miatt nagyon gyorsan kiszáradhat.
 
Hörcsög pipettával


Tályogok
Ezek a  gennyel telt üregek gyakran harapás okozta sebekből alakulnak ki. Ezek a sebek elfertőződnek, tályogokat alakítanak, amik szilárd, fájdalmas duzzanatként jelennek meg a bőr alatt. A pofazacskónál kialakulhat tályog akkor is, ha a forgács, vagy a táplálék megszúrja azt és elfertőződik. A tályogot az állatorvos felnyitja, kitisztítja és antibiotikumot ad az állatnak.

Nedves farok
Egy baktérium okozza a hörcsögöknél ezt a bélrendszeri betegséget, mely főkét a hosszú szőrű állatokat sújtja. A beteg hörcsögnek folyékony, világos színű erős hasmenése van (időnként véres), rossz a kedve, étvágytalan, ingerlékeny, görbén (összegömbölyödve) tartja magát, ápolatlan a bundája.
Általában a nagyon fiatal állatoknál jelentkezik, de később is előfordulhat. Az állatorvos hasmenés elleni gyógyszert ad neki, antibiotikumot, illetve infúziót, hogy ne száradjon ki.  Ahogy észreveszed a tüneteket, vidd a hörcsögöt orvoshoz, mert kezelés nélkül két napon belül elpusztul. Mivel a betegség nagyon fertőző – nem csak a hörcsög, hanem például a tengerimalac, vagy más kisállat is elkaphatja, így mindig moss alaposan kezet, nehogy te vidd át a fertőzést. 
Előfordulhatnak hasonló tünetek akkor is, amikor a fiatal hörcsög új helyre kerül. Ekkor azonban nem fertőzés okozza a hasmenést, hanem a stressz. A gyors kiszáradás miatt ekkor is lássa a kis beteget orvos.
A ketrecet és a felszerelést fertőtlenítsd, és használj friss almot!

Salmonellosis
A szalmonella komoly bélbetegséget okoz a hörcsögöknél is. Általában fertőzött étel okozza. A friss zöldséget, gyümölcsöt akkor is alaposan meg kell mosni, ha a kis kedvenc kapja azt. A fertőzött mama is átadhatja a betegséget a bébi hörcsögöknek. Székletből tudja azonosítani az állatorvos. Antibiotikumos kezelés mellett a hasmenést gátolják, és pótolják az elvesztett testfolyadékot. Sajnos legtöbbször elpusztulnak, mielőtt orvoshoz jutnának, vagy a kezelés hatna.
Erősen fertőző. Moss alaposan kezet, és a ketrecet is fertőtlenítsd az összes felszereléssel együtt.

„Ketrecbénulás”
Természetesen nem a ketrec bénul le, de a ketrec méretének nagy hatása van a hörcsögre. Ezeket a kedves kis állatokat gyakran tartják icipici ketrecekben, vagy éppen terráriumban, ahol futókerék, bújócsövek… nélkül igen keveset mozognak. Ha D-, vagy E-vitamin hiánya is hozzáadódik ehhez, a hörcsög izmai elgyengülnek, és általában a hátsó végtagokkal kezdve le is bénulhat a kis szőrös barátunk. Néhány szíriai hörcsögnél erre genetikailag is nagy esély van. Nincs rá gyógymód.

Rüh
A rühösség (scabies) atkafertőzés, mely apró, vörös kiütéssel, és igen erős viszketéssel jár. A fertőzés közvetlen érintkezéssel terjed. A nőstény atka alagutat fúr a bőr legfelső rétegében, és petéket rak a járatba. A fiatal atkák (lárvák) azután néhány napon belül kikelnek. A fertőzés heves viszketést okoz, feltehetően az atka kiváltotta allergiás reakció miatt.
A rühösség legjellemzőbb tünete az erős viszketés, amely éjszaka a legkínzóbb. Az atka járatai hullámos vonalként jelennek meg, körülbelül 10 mm hosszúak, néha apró göbbel a végükön. A járatok később már nem láthatók jól, mivel gyulladás vagy vakarásnyomok fedhetik el. Külső és belső kezeléssel gyógyítják. (A hörcsög rühös megbetegedése emberre nem fertőző.)
Iszik a hörcsög

Galandférgek
A hörcsögök galandférgekkel is fertőződhetnek, ha figyelmetlenül fertőzött ételt adunk nekik. A galandféreg a hörcsög beleiben él, és a tápanyagokért, vízért versenyez a hörcsöggel. Általában nyernek. A hörcsög ekkor lefogy. Erősen fertőző, gondos kézmosás szükséges. Egy állatorvosi ellenőrzés gyors, és hatásos megoldást ad.

Gombféreg
Ritka élősködő a hörcsögöknél. Jellemző tünete nincs, néha viszketés jelentkezik a végbélnyílás környékén. Ha ilyet tapasztalsz, vidd állatorvoshoz. Bár hörcsögről emberre nem terjed, az alapos kézmosás a kezelés előtt és után is javallott.

Vidd orvoshoz a hörit, ha
  • rossz a kedve,
  • hasmenése van,
  • nedves a végbélnyílásnál a szőre,
  • a szőre megváltozott, ápolatlan,
  • megdagadt, puffadt a pocakja,
  • folyamatosan karmol, ingerült,
  • nem képes hátrahajolni, hogy a bundáját tisztogassa,
  • hirtelen túl sokat iszik, vizel (vese-, vagy cukorbetegségre utalhat),
  • megváltoztak az étkezési szokásai (fogprobléma is lehet)
  • fura a viselkedése, például körbe-körbe jár (ez a fülfertőzés jele is lehet),
  • szokatlan szaga lett,
  • duzzanatok vannak a bőre alatt.

 

ARANYHÖRCSÖG

Története Ezt az apró rágcsálót alig 100 éve fedezték fel a hobbiállattartók. Ez alatt a rövid idő alatt az eredetileg sárgásbarna, félénk állatka - gyors szaporodásának és a tenyésztők szorgalmának köszönhetően - színezetben és szőrzete minőségében is olyan változatosságot hozott létre, amit kevés más háziasított állat esetében mondhatunk el. Leírása A kifejlett állatka hossza körülbelül 16-18 cm, súlya 8 dkg. Fülei kerekdedek, farka ugyan látszik, de rövid, feltűnően fejlett bajuszkái ébrenlétekor örökös mozgásban vannak. Beszerzése Az aranyhörcsög szinte minden állatkereskedésben beszerezhető. Az egészséges példányok szeme tisztán csillog, prémjük puha, selymes tapintású. Az állat helyének kialakítása Az aranyhörcsög elhelyezésére tökéletesen megfelel egy kisebb terrárium, amelynek aljára két ujjnyi vastagon faforgácsot (esetleg szalmát, száraz füvet, száraz faleveleket, pelyvát, töreket stb.) terítünk. Ha egy maréknyi szénát is adunk neki, igen gyors ütemben takaros fészket épít belőle magának, amiben jókat tud aludni. Ha nincs kéznél megfelelő terrárium és nem áll módunkban újat beszerezni, hörcsögtartásra megfelel egy műanyag edény vagy nagyobb öblösüveg is, ha peremmagassága legalább 30 cm (hogy ne tudjon az állatka kikapaszkodni belőle). Műanyag virágosládát is alkalmassá lehet tenni hörcsögtartásra, ha tetejére kisebb lyukbőségű (6-8 mm) dróthálót szerelünk. Ha magányosan tartjuk az állatkát - és kellően fiatal példányhoz jutottunk - hamar kezessé válik. Mielőtt megfognánk, mindig óvatosan érintsük meg, simítsuk végig, mert érzékeny, ijedős természete miatt esetleg önkéntelen védekező reflexe következtében megharaphatja kezünket. Fogai különösen élesek! A többszöri óvatos végigsimítás után óvatosan fogjuk markunkba, nehogy kiugorjon kezünkből és leestében megüsse magát. Tapasztalatom szerint a rendszeresen kézbe fogott egyedek jól tűrik a simogatást, dögönyészést, a vakargatást. De azért az ujjunkat ne próbáljuk a szájába dugni! Etetés-itatás A kapott eleséget azonnal, nagy buzgalommal odahordja az egyik - általa kiválasztott - sarokba és elraktározza. Ha megéhezik, odamegy enni. Az éléskamrájában felgyülemlett tartalékból azonnal következtethetünk rá, nem adunk-e neki túl sokat egyszerre? Az adagot mindig ennek megfelelően kell méretezni. Elesége megegyezik a tengerimalacnál leírtakkal azzal a kiegészítéssel, hogy a növényi eredetű táplálékon kívül ez az állatka esetenként szívesen elfogyasztja a sajtdarabkát, tehéntúró-golyócskát, de még az eleven szöcskét is! Gondozás Feltűnően tiszta állat! Bundája mindig ápolt, mindig ugyanabban a sarokban végzi a dolgát, ezért a naponta történő takarításkor elegendő ebből a sarokból eltávolítani az almot, és csak ide kell friss almot tenni. Ugyanez a takarékosság jellemzi az étkezése tekintetében is! A hörcsög éjszakai állat, ezért lehetőleg ne nagyon zaklassuk, ha napközben alszik. Az állatkát ne napoztassuk, mert - különösen a nyári melegek idején - mire észbe kapnánk, már végez is vele a hőguta! Nem bírja a meleget. Az állatka jól tűri a magányt! Noha a fiatalok szívesen alszanak egy rakáson, játszanak egymással kismacska módjára, az ivarérett (szaporodóképes) példányok a természetben is magányosan élnek, és csak a párzás idején érintkeznek fajtársaikkal. Ez a szokásuk megnehezíti a kifejlett példányok szűk helyen való együtt-tartását, mert - különösen a hímek - lépten-nyomon összeverekednek, és ezek a verekedések sokszor életre-halálra mennek! Ezt a gondot fokozza gyors fejlődésük, ugyanis már két hónapos korukban ivaréretté válnak! Az aranyhörcsög élete mindössze 2-3 év, tehát már beszerzésekor is kalkuláljuk be, hogy sokáig nem élvezhetjük kedvencünk társaságát. Szaporítás Ha mégis megkockáztatjuk szaporításukat, akkor se tartsuk együtt a nőstényt a hímmel! Pároztatás céljából mindig a nőstényt helyezzük a hímhez, mert az ivarzás jeleit - az állatka aprósága miatt - nehezen lehet észlelni, és ha a nem ivarzó nőstényhez helyezzük be a hímet, pillanatokon belül ádázul összeverekednek, és szélsőséges esetben a nőstény meg is öli a hímet! A hímhez behelyezett nőstényt addig hagyjuk a hímnél, amíg szemmel láthatólag bekövetkezik a párzás, vagy ha nem látjuk az aktust, legfeljebb egy hétig! Ugyanis az aranyhörcsög vemhességi ideje alig két hét! Ha az anyát a hímnél felejtjük - és közben még nem ölték meg egymást -, a hím jóízűen befalja az újszülötteket! De ugyanezt teszi az anya is, ha a szüléskor és azt követően nem adtunk neki elegendő zöldeleséget! A fiatalok a születéskor csupaszok, magatehetetlenek, szemrésük zárva van. Ennek ellenére fogaza- tuk azonnal növekedni kezd és már egynapos korukban is kezdik rágcsálni az anya által fészkükbe hordott eleséget! Háromnapos korukban - rendkívül fejlett szaglásuknak köszönhetően - már kimász- kálnakdolguk végzésére a megfelelő sarokba, onnan pedig visszaevickélnek a fészekbe! Körülbelül 10-12 napos korukban nyílik ki a szemük. Közben szőrzetük is szépen fejlődik, olyannyira, hogy 3 hetesen nyugodtan el lehet őket választani az anyjuktól, még akkor is, ha a fészekalj 8-10 kölyökből áll. Ilyenkor akár az anyát emeljük ki a kölykök közül, akár a kölyköket helyezzük másik tárolóba, hagyjuk az anyát néhány hétig pihenni. A kölyöknevelés erősen megviseli a szervezetét, amelynek következtében alaposan lesoványodhat. Csak akkor próbáljuk ismét bepároztatni, ha megfelelő kondícióját már visszanyerte.

 

A HÖRCSÖGÖK LEGGYAKORIBB BETEGSÉGEI

 

A terráriumban, megfelelő körülmények között tartott hörcsögök ritkán betegszenek meg, viszont sokszor
 éri őket baleset. Gyakori, hogy a gazda figyelmetlenségéből adódóan leesik az állat, ami csonttöréssel
 is járhat. Ilyenkor az állatorvos rögzíti a sérült végtagot a sikeres gyógyulás reményében. 
Gyakran előforduló táplálkozási probléma a kalciumhiány, melynek következtében a csontok törékenyebbé
 válhatnak. A kalciumhiányt megelőzendő biztosítsunk a hörcsögöknek kalcium kiegészítést, például
 a díszmadaraknak is ajánlott szépia, vagy porrá tört tojáshéj által. 

A többi rágcsálóhoz hasonlóan a hörcsögöknek is érzékeny szerve az emésztőrendszer. Az emésztőrendszer
 zavart működésének leggyakoribb tünete a hasmenés.
Az állatok hasmenéssel reagálhatnak étrendbeli változásokra, romlott takarmányra, és egyes fertőző
 betegségek velejárójaként is jelentkezhet.
A hörcsögök által szívesen fogyasztott gyümölcs-és zöldségfélék a kívánatosnál nagyobb mennyiségben
 fogyasztva szintén okozhatnak hasmenést. Ha a hasmenés kiváltó okai közül kizárjuk a takarmányozási
 hibákat, valószínűleg fertőzésről van szó.
A baktériumos fertőzések kezelése két fő részből áll: a beteg állatot antibiotikummal kell kezelni,
 és diétás táplálékot kell biztosítani számára.
Kitűnően alkalmazható az alma, keksz esetleg a keserű csokoládé. A zöldtakarmányokat, olajos magvakat
 hasmenés esetén mindig kerüljük. Mivel a hasmenés jelentős vízvesztéssel jár, ami keringési zavarokat
 is okozhat, így a folyadék pótlásáról mindenképpen gondoskodnunk kell.
Egy hörcsögnek alkalmanként 30-40 csepp keserű tea adása javasolt, amit szemcseppentővel vagy tű
 nélküli fecskendővel juttathatunk a szervezetébe. Ha az állat már a kiszáradás jeleit mutatja,
 az állatorvos infúzió (fiziológiás sóoldat) segítségével mentheti meg az állat életét. 

A hörcsögöknél székrekedés is kialakulhat, amit leggyakrabban a nem megfelelő alom lenyelése okoz,
 elzáródást idézve elő a belekben. Ha az állat púposított háttal erőlködik, először mindig a
 székrekedésre kell gondolnunk. Ilyenkor a hasmenés kezelésével ellentétben sok friss zöldtakarmányt,
 esetleg 2-3 csepp olívaolajat is adhatunk az állatoknak.
Az édességek etetésével egészséges állatok esetében is csínján kell bánni, mert könnyen
 fogszuvasodást okozhat, amit csak a fog kihúzásával lehet orvosolni. A beteg fogak miatt gyakran
 tályogok is kialakulnak a fogmederben, mely a szervezet egészére káros hatással lehet. 

Ha orrfolyást, illetve tüsszögést tapasztalunk, azt valószínűleg a felső légutak megbetegedése,
 súlyosabb esetben tüdőgyulladás okozza. A bakteriális fertőzések kezelésére minden esetben az
 állatorvos által meghatározott antibiotikumos kezelés javasolható.
Étvágytalanságot, nyálfolyást tapasztalhatunk, ha a hörcsög pofazacskójába szorult vagy fúródott
 az eleség. Ennek megelőzésére soha se adjunk a hörcsögnek hegyes magvakat, mert a pofazacskóba
 fúródva ott helyi gyulladást okozhatnak. 

A hörcsögbetegségek további nagy csoportját a bőrelváltozások alkotják. Tünetei lehetnek a
 viszketés miatti vakarózás, valamint a szőr hullása is. Gyakoriak az atkák okozta, erős
 viszketéssel járó bőrelváltozások.
Sokszor találkozhatunk a bőr gombás elváltozásával is. Ilyenkor a szőr foltokban töredezik, illetve
 hullik ki. Ez a szőrhiányos terület pikkelyszerűen hámlik, és esetenként viszket. A vakarózás
 miatt másodlagosan gennyes bőrgyulladás is kialakulhat. Kezelésként a szőrhiányos bőrfelület
 gombaölő szerrel való ecsetelését végezhetjük el. Mivel egyes gombafajok az emberre is
 átterjedhetnek, csak kesztyűvel nyúljunk a beteg állatokhoz. Mivel az atka és a gombafertőzés
 tünetei hasonlóak, teljes biztonsággal csak laboratóriumi vizsgálattal lehet elkülöníteni azokat. 

A fülkagylón és a szemhéjon, illetve az ajkakon kialakult bőrdaganatok jellemzően a hörcsögökön
 fordulnak elő. Mivel ez a betegség sok esetben nem gyógyítható, kiterjedt elváltozás esetén az
 állat humánus elaltatása javasolt. Fontos megemlíteni a marakodásból származó bőrsérüléseket is,
 amik hörcsögöknél nem ritkák. Megelőzésként a vemhes állatokat mindig különítsük el, a felnőtt
 egyedeket pedig szoktassuk össze. A verekedéskor keletkezett sebet gondosan fertőtlenítsük,
 súlyos sérülésnél forduljunk állatorvoshoz.

A vírusos agyhártyagyulladás vadon élő egérfélékben gyakran előfordul. Mivel a betegség emberre
 is átterjedhet, így fontos megemlíteni. A betegség kedvencként tartott hörcsögöknél ritkán
 fordul elő, inkább nagyobb tenyészetekben jelentkezik, ahol több száz egyedet tartanak együtt.
 A fertőzött állományokban a fiatal hörcsögök már pár hetes korukban átesnek a betegségen, és
 3 hónapos korukra eltűnik a vírus a szervezetükből, így már nem jelentenek fertőzési forrást.
 A megelőzés szempontjából a legbiztonságosabb, ha három hónaposnál idősebb hörcsögöt vásárolunk.

 

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 11
Tegnapi: 6
Heti: 27
Havi: 182
Össz.: 45 611

Látogatottság növelés
Oldal: Hogyan védd meg kedvencedet a betegségektől, fertőzésektől??
Hörcsög Mindenütt - © 2008 - 2024 - horcsog-mindenutt.hupont.hu

Ingyen weblap készítés, korlátlan tárhely és képfeltöltés, saját honlap, ingyen weblap.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »